Спорт
Кой е най-достойният спортист на Бургас за 2018 година?
TразмерT

По традиция и в края на тази година ще бъдат избрани 10-те най-добри за 2018 година бургаски спортисти и техните треньори. Крайният победител ще бъде определен на база попълнени протоколи от спортни журналисти на бургаските медии. В тях трябва да фигурират задължително 15 имена на местни спортисти, подредени по значимост на техните постижения. Спрямо заетото място всеки от номинираните получава определен брой точки (например за 1-во място точките са 200, а за 15-о място те са 20).

През годините класацията винаги е била много оспорвана, така ще бъде и тази година. Това се дължи на множеството успехи, които спортистите на Бургас постигнаха на национално и световно ниво. Общината задели за 2018 година 921 000 лв., които бяха дадени за финансиране на спортните клубове. Още 229 000 лева бяха осигурени за организиране и домакинство на спортни събития в града. Така общата сума достигна 1 1500 000 лв. за календарната година.

В миналото на „10-те най добри спортисти на Бургас“ не са липсвали и разочарования след края на награждаването. Състезатели и треньори дори искаха обяснения от представители на местни медии заради тяхното гласуване. Подобни прояви са дело най-често от хора, свързани с бойните или плувни спортове. Това е и логично, защото в тези два спорта Бургас бележи сериозни успехи, клубовете не са никак малко и конкуренцията е жестока.

Извън скандалите и обидените, припомняме, че призът през 2017 година спечели Радослав Костадинов от колоездачен клуб „Черноморец“ - Бургас с треньор Иван Славов Петров. Негови подгласници на второ и трето място бяха съответно Стоян Асенов Копривленски, боец от Спортен клуб „Самурай“ с треньор Николай Димов Атанасов и Бояна Иванова Гелова от Спортен клуб по художествена гимнастика „Черноморец“ с треньор Ана Георгиева Бошева.

Освен определената десетка ще бъдат включени и номинации в още три категории: „Отбор на годината“, „Млад талант“ и „Спортисти с увреждания“.

Ето как би трябвало да изглежда „Топ 10 на най-добрите спортисти на Бургас“ според в. „Черноморски фар“:

10. Тодор Тодоров (Плувен клуб „Черноморец“)

Множество престижни успехи за националния състезател по плуване. Юношата старша възраст спечели редица медали на международни и държавни турнири, като сред тях личат 1-то му място на 200 метра свободен стил на Международния турнир „Бриз“ в Бургас, където Тодоров бе обявен за най-бърз българин на турнира в тази дисциплина. В Пловдив на друг международен турнир - „Спринт“ бургазлията получи купа за най-добър плувец на турнира и

и плакет за най-добър по точки на ФИНА. На европейското първенство в Малта Тодор Тодоров финишира на най-предно място от всички участващи българи (25-о място). Негов треньор е Люба Панайотова.

9. Бисер Василев Христов (Таекуондо клуб „Форс-2004“)

Второ място (тройка) на Световното плажно първенство по таекуондо, шесто място на същия форум в индивидуалното класиране. Първо и второ място (индивидуално) от Арсхот, Белгия, и трето място (двойка) отново в белгийския град – това са успехите, които таекуондистът 7-ми дан при мъжете, успя да завоюва през 2018 година. Негов треньор във „Форс-2004“ е Полина Христова.

8. Пламен Петров (Спортен клуб „Кудо-Бургас“)

Силна година изпраща и Пламен Петров. В своята категория до 94 кг той три пъти спечели първото място, включително на „Берлин Оупън“ и „Лондон Оупън“. Треньор на Петров е Антоан Парчев.

7. Евгений Прудников (Спортен карате клуб „Киокушин Спирит“ - Бургас)

С два златни медала от европейски първенства ще запомни изминалата година състезателят на „Киокушин Спирит Бургас“. Тях той завоюва в Кишинев, Молдова и Варна, в супертежка категория при мъжете.

6. Живко Гюров (Спортен клуб „Интер“)

Поредният представител на боен спорт, който според нас трябва да бъде в топ 10, е боецът от СК „Интер“. За 2018 година той спечели държавните шампионати по лоу кик в Шумен и Свиленград, както и държавен шампионат в стил фул контакт в Стара Загора. Гюров стана и Международен шампион в Гърция (лоу кик). 17-годишното момче е носител и на вицесветовната купа, стил лоу кик, от Будапеща, Унгария. На провелото се тази година Световно първенство в Италия, Живко Гюров донесе бронзов медал на Бургас и България. Негов наставник в СК „Интер“ е Васил Вълков.

5. Йован Атанасов (Спортен клуб „Никон“)

Силна година зад гърба си изпраща и каратеката на спортен клуб „Никон“. 16-годишният талант спечели два златни медала на международен турнир в Кюстендил, златно отличие на Държавното първенство в Албена, сребро и бронз от Международна купа „Дръстър“ в Силистра. Освен това Атанасов грабна злато на Националната купа в Албена при юношите и бронзово отличие на същия турнир, но в категория мъже. Богатата му колекция от медали се допълва и от бронзов такъв, който младежът завоюва на Европейското по Шотокан в „Албена“. Негов треньор е Павел Афанасиев.

4. Атанас Божилов (Спортен клуб „Самурай“)

Наката, както е известен в Бургас боецът на СК „Самурай Джим“, постигна исторически успех през 2018 година. С победата си над гръцкия файтър Янис Пападопулис в галавечерта на Kickboxing Grand Prix в София Божилов стана първият бургазлия, който спечели световна титла в кикбокса при мъжете. През октомври капитанът на националния ни отбор по кикбокс се представи достойно, като се окичи със сребърен медал от Европейското първенство в Братислава. Боецът успя през 2018 година да спечели и няколко престижни двубои от галавечери, предимно над чуждестранни опоненти. Треньор на Атанас Божилов е Николай Атанасов, който е и наставник на националите ни по муай тай.

3. Ева Брезалиева (Спортен клуб по художествена гимнастика „Олимпия“)

Гимнастичката спечели 1-во място в многобоя на Държавен турнир „Жулиета Шишманова“. Освен него Брезалиева взе и 3 златни медала във финалите на отделни уреди. От Международния турнир в словенската столица Любляна бургазлийката се завърна с 4 златни отличия, докато на провелото се състезание в чешкия град Бърно тя на три пъти остана в подножието на върха, спечелвайки три сребърни медала. Наставник на Ева Брезалиева е Елена Симеонова.

2. Стефани Радославова Кирякова (Спортен клуб по Художествена гимнастика „Черноморец“ - Бургас)

„Златното“ момиче, което трогна цяла България с емоционалното си писмо до своята болна майка, бе част от националния ни отбор, който на 16 септември тази година триумфира със златно отличие на Световното първенство в София. На провелия се в българската столица форум родните грации се представиха изключително успешно, като спечелиха и бронзов медал.

През тази година Кирякова добави в актива си златен и бронзов медал от Европейското в Гуадалахара, Испания, два златни и един сребърен от Световната купа в Баку, Азербайджан, два златни и сребърен медал от Световната челъндж купа отново в Гуадалахара, Испания, и сребърен и бронзов медал от Световната челъндж купа в Казан, Русия. Неин наставник е добре известната бургаска гимнастичка Мария Калангерова.

1. Мариела Костадинова и Панайот Димитров (Клуб по спортна акробатика „Бургас“)

Първото място най-логично трябва да бъде отредено на смесената двойка по спортна акробатика Мариела Костадинова и Панайот Димитров. Двамата завоюваха два златни медала на провелите се в аржентинската столица Буенос Айрес Младежки олимпийски игри. Отличията си те спечелиха в отборно и индивидуално представяне.

През изминалата 2018 година Костадинова и Димитров, чийто треньор е Гергана Денева, взеха участие и на Световното първенство в Антверпен, Белгия, на което заеха престижното четвърто място.

Възможни са и промени в призовите три места. Обикновено логиката при тяхното подреждане би следвало да бъде такава, че първото място е за спортисти с олимпийски медали, но ако няма такива през годината, то се заема от световни шампиони или вицесветовни и след това от европейски и международни отличия.

Кой ще спечели престижната награда и ще има ли разочаровани и този път, ще разберем късно вечерта днес. Тогава в плувен комплекс „Парк Арена ОЗК“ ще станат ясни имената на десетте най-добри бургаски спортисти за 2018 година. Церемонията обещава да бъде впечатляваща, като за целта ще бъде построена 12-метрова сцена върху водната площ на басейна, изградена от над 240 понтонни куба - нещо, което се случва за първи път в града. Входът за всички, които желаят да присъстват на събитието, е свободен.