Айтос
Айтоската школа по борба отново доказа високата си класа
TразмерT

На ІХ-я национален турнир борците ни с 11 златни, 11 сребърни, 6 бронзови медала и отборната купа

Големият успех от общо 28 медала и отборната купа за Клуба по свободна борба „Айтос", на ІХ-я национален турнир в края на месец октомври, в спортна зала „Аетос" започна с надпреварата при най-малките от подготвителната група. Деца от детската градина, които още нямат килограми за категория 20 кг, показаха хъс и желание за победа. Амбицията на 6-годишния Гюрай му донесе златно отличие, и Алпер Али се пребори храбро за сребърния медал. При малчуганите в категория 22 кг златото безпроблемно спечели Ширкан Хасан, „златно" беше участието и на Мерт Хасан в категория 24 кг. Два сребърни медала грабнаха айтоските борци в категория 26 кг и 28 кг - заслужиха ги Йоан Парушев и Толга Яхя.

При 30-килограмовите пореден златен медал за Айтос спечели Захари Михов, а Акън Ахмед се нареди на второто място в категория 32 кг, Стоян Петров заслужи бронза в категория 35 кг, Георги Маринов прибави към сребърните медали на клуба още един в категория 38 кг.

В категория 42 кг със злато се окичи Станимир Стойков, второто място в категория 45 кг зае друго айтоско момче - Фикрет Хасан. В тази групата борците ни постигнаха още едно второ и трето място - Георги Киров - категория 50 кг стана втори, трети в категория 50+ се класира Емре Мехмед.

Девет медала, от които четири златни, спечелиха състезателите от група „деца". Носители на златни отличия станаха Симар Рамис - категория 30 кг, Аксел Ерл - категория 32 кг, Халил Халил - категория 35 кг и Али Хамид - категория 45 кг. В актива на клуба с два сребърни медала в края на турнира се отчетоха Мустафа Зюлфекер - категория 53 кг и Сезай Али - категория 66 кг. На бронзови отличия за доброто си представяне се радваха Джелил Хамза - категория 40 кг, Октай Осман – категория 59 кг и Юсеин Хасан - категория 66 кг.

В напрегнатото състезание при момчетата, шампионите от айтоския клуб са трима. Златни медали заслужиха Ешък Ерол - категория 53 кг, Габриел Демирев - категория 66 кг и Мехмед Сафет - категория 66+ кг. Втори в крайното класиране в категория 59 кг се нареди Николай Стойчев, а трети в категория 66+ кг стана Хюсеин Тефик.

С толкова много отличия, нямаше как КСБ „Айтос да не грабне отборната купа. На второ място остана Клубът по свободна борба на град Исперих, трети се класира Клуб „Созопол". Призът „За най-млад борец" заслужи Гюрай Сали, „Най-техничен състезател" стана Самир Рамис. Съдиите избраха Халил Халил за „Най-резултатен борец", „Най-атрактивен" се оказа Аксел Ерол, а „Най-перспективен" - Калоян Ковачев.

200 млади борци спориха за медалите, всеки от тях получи фланелка с емблемата на турнира. Кметът Васил Едрев и президентите на клубовете-участници близо час връчваха наградите, медалите и купите на тепиха в зала „Аетос".